Escort Montpellier

EBA Üzerinden Mesleki Gelişim Modülü

EBA Üzerinden Mesleki Gelişim Modülü

EBA “Mesleki Gelişim” alanı nedir?

Mesleki Gelişim” alanı, EBA’ya erişimi olan tüm öğretmen ve okul yöneticilerine yönelik, özgün içerikli bir mesleki gelişim ve paylaşım platformudur. Kendisini sürekli geliştirme ihtiyacı hisseden, eğitim teknolojilerine ve yenilikçi eğitim yöntemlerine ilgi duyan, meslektaşlarıyla paylaşımın değerine inanan ve eğitimde kalitenin yükselmesinde sorumluluk hisseden tüm öğretmenlerin buluşma noktasıdır. Bu alan sadece öğretmen ve okul yöneticilerinin erişimine açıktır.

Mesleki Gelişim Ana Sayfası”nda neler var?

“Mesleki Gelişim Ana Sayfası”nda;

 • Programlarım (Size atanmış aktif programlar)
 • Kurslarım (Size atanmış aktif kurslar)
 • Gruplarım (Herkese açık, üye olunabilecek ilgi grupları)
 • Kurs Gruplarım (Size atanmış aktif kursların grupları)
 • Özel Gruplarım (Dâhil edildiğiniz kapalı gruplar)

alanlarına erişebileceğiniz kısa yollar listelenir. Bu kısa yolları tıklayarak “Mesleki Gelişim Menüleri” altında yer alan alanlara ve içeriklere kolayca erişebilirsiniz.

“Gruplar ve İçerikler” alanında neler bulunur?

Gruplar ve İçerikler” alanında; eğitim öğretim yılında ihtiyaç duyabileceğiniz birçok dokümana, videoya erişebilir ve meslektaşlarınızla etkileşimde bulunabilirsiniz.

Bu alanda 3 farklı tipte grup bulunmaktadır.

 1. Herkese açık olarak görüntülenen ve istediğinize üye olabileceğiniz “İlgi Grupları”:
  1. Bu gruplara dilediğiniz an üye olabilir ve paylaşım yapmaya başlayabilirsiniz.
 2. Size atanmış aktif kurslarınız var ise, bu kursların “Paylaşım Grupları”:
  1. Kurs grupları, size atanan kursun atama tarihi sonlandığında dahi erişime açık olur ancak paylaşım özellikleri kapatılır.
 • Dâhil edildiğiniz projelerin ve/veya toplulukların “Paylaşım (Özel) Grupları”:
  • Oluşturulan özel gruplara grup moderatörleri tarafından dâhil edilirsiniz ve sadece belirli kişiler bu gruplara erişebilir ve paylaşımda bulunabilir. Örneğin; Bilişimle Üretim, FATİH İl Koordinatörleri grupları gibi.

Üye olduğunuz herkese açık ilgi grupları ve erişiminize açık diğer tüm gruplarla;

 • Görüş, soru ve önerilerinizi paylaşabilir, diğer öğretmenlerle iletişim kurabilirsiniz.
 • Kendi içeriklerinizi ekleyebilir, eklenen bu içerikleri tüm üye öğretmenlerle paylaşabilir ve paylaşılmış tüm içeriklere ulaşabilirsiniz.

EBA Gruplar içerisinde ne tür paylaşımlar yapılabilir?

Grup duvarlarında yer alan paylaşım özellikleri “Sayfam” özellikleri ile aynıdır. İletinize doküman, foroğraf ekleyebilir, etkinlik/oylama oluşturabilir ve grup konu başlığı ile alakalı tartışma konuları açabilirsiniz.

“Videolar ve Dokümanlar” sekmeleri ne işime yarar?

Gruplar içerisinde yer alan “Videolar” sekmesinden grup konusuyla ilgili olarak grup moderatörlerinin eklediği videoları izleyebilirsiniz. “Dokümanlar” sekmesinden ise grup konusuyla ilgili olarak grup moderatörlerinin eklediği dokümanları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

EBA Gruba üye olmak ne işime yarar?

Sadece herkese açık olan ilgi gruplarına üye olabilirsiniz. Bir gruba üye olduğunuzda o grup içerisinde paylaşımda bulunabilir, diğer paylaşımlara yorum yapabilir ve beğenebilirsiniz.

Bir gruba üye olmasanız dahi o grubun “Videolar ve Dokümanlar” sekmelerinden faydalanabilirsiniz.

Grup üyeliğim ne kadar devam eder?

Üye olduğunuz herkese açık ilgi gruplarından dilediğiniz an “Gruptan Ayrıl” seçeneğiyle ayrılabilirsiniz.

Kurs gruplarınız, kurs atama süresi bitince sonlanır.

Dâhil olduğunuz özel gruplardaki üyeliğinizin sonlanması grup moderatörünün kararıyla gerçekleşir.

EBA “Kurslarım” alanı nedir?

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Genel Müdürlükler tarafından hazırlanan ve MEBBİS üzerinden başvurduğunuz, size atanmış uzaktan eğitim kurslarınız bu alanda görüntülenir. Henüz size atanmış herhangi bir kurs yok ise bu menü “Mesleki Gelişim” alanında görüntülenmez.

“Güncel Kurslar” sekmesinde neler bulunur?

Atama tarihi başlamış ve henüz sonlanmamış eğitimleriniz “Güncel Kurslar” alanında görüntülenir.

Ataması yapılmış ancak henüz başlama tarihi gelmemiş kurslarınız ise “Gelecek Eğitim” etiketiyle yine bu alanda listelenir. Kursun atama tarihi ve saati geldiğinde Kursa Başla düğmesi aktif olacaktır. Daha öncesinde bu düğme aktif olmaz ve kurs içeriklerine tıklandığında “İçerik aktif değil!” uyarısı alırsınız.

“Geçmiş Kurslar” sekmesinde neler bulunur?

Atama tarihi sonlanan kurslarınız “Geçmiş Kurslar” sekmesinde listelenir.

Geçmiş eğitimlerinizin açıklama bilgilerine ve kurs işleyiş başlıklarına buradan ulaşabilirsiniz. Ancak aynı kurs daha sonra size tekrar atanabileceğinden kurs içeriklerini görüntüleyemezsiniz. “Kurs İçerikleri”ne tıkladığınızda “İçerik aktif değil!” uyarısı alırsınız.

EBA Kurs performans bilgilerimi, MEBBİS’te ne zaman görebilirim?

Kurs atama tarihi sonlandıktan sonra kurs performans kriterine göre (kurs sonu sınavı puanı ve/veya kurs içeriği tamamlama yüzdesi) almış olduğunuz puanınız bir kaç gün içerisinde MEBBİS’e aktarılır.

EBA “Programlarım” alanı nedir?

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Genel Müdürlükler tarafından hazırlanan ve MEBBİS üzerinden başvurduğunuz size atanmış uzaktan eğitim programlarınız (birden fazla kurstan oluşan sertifika programları) bu alanda görüntülenir. Henüz size atanmış herhangi bir program yok ise bu menü “Mesleki Gelişim” alanında görüntülenmez.

EBA “Güncel Programlar” sekmesinde neler bulunur?

Atama tarihi başlamış ve henüz sonlanmamış programlarınız “Güncel Programlar” alanında görüntülenir. Ataması yapılmış ancak henüz başlama tarihi gelmemiş programlarınız ise “Gelecek Program” etiketiyle yine bu alanda listelenir. Programın atama tarihi ve saati geldiğinde “Programa Başla” düğmesi aktif olacaktır. Daha öncesinde bu düğme aktif olmaz ve kurs içeriklerine tıklandığında “İçerik aktif değil!” uyarısı alırsınız.

“Geçmiş Programlar” sekmesinde neler bulunur?

Atama tarihi sonlanan programlarınız “Geçmiş Programlar” sekmesinde listelenir. Geçmiş programlarınızın açıklama bilgilerine, içerisindeki kurslara ve kurs işleyiş başlıklarına ulaşabilirsiniz. Ancak aynı program daha sonra size tekrar atanabileceğinden kurs içeriklerini görüntüleyemezsiniz. Kurs içeriklerine tıkladığınızda “İçerik aktif değil!” uyarısı alırsınız.

Program performans bilgilerimi MEBBİS’te ne zaman görebilirim?

Program atama tarihi sonlandıktan sonra program performans kriterine göre (program sonu sınavı puanı ve/veya kurs içeriği tamamlama yüzdesi) almış olduğunuz puanınız bir kaç gün içerisinde MEBBİS’e aktarılır.

EBA “Canlı Eğitimler” alanı nedir?

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Genel Müdürlükler tarafından hazırlanan, akademisyenlerin ve uzman eğitimcilerimizin görsel, işitsel ve etkileşimli olarak gerçekleştirdikleri, aynı zamanda katılımcıların da görsel, işitsel ve etkileşimli olarak katılabildikleri senkron uzaktan eğitimlerdir.

Bu alanda size atanmış, katılımınıza açık canlı eğitimleri görebilir, canlı eğitim tarihi ve saati geldiğinde erişiminize açılan uzaktan eğitime katılabilirsiniz. Henüz size atanmış herhangi bir canlı eğitim yok ise bu menü “Mesleki Gelişim” alanında görüntülenmez.

Canlı eğitime katılabilmek için ne yapmalıyım?

“Canlı Eğitim” uygulamasına ilk defa giriyorsanız önce “Uygulamayı İndir” düğmesiyle uygulamayı indirip bilgisayarınıza kurmalısınız. Sonrasında, katılmak istediğiniz eğitimin bulunduğu satırın sonunda yer alan açılır menüden eğitim saati geldiğinde aktif olacak “Katıl” düğmesine tıklayınız. Canlı eğitim adının bulunduğu satırın sonunda yer alan açılır menüden “İncele” seçeneğini seçerek eğitimin detay bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Canlı eğitimlere katılmak için ne tür araçlara ihtiyacım var?

“Canlı Eğitimler” sayfasında yer alan listedeki eğitimlerden, uygun olduğunuz gün ve saatte uzman bir eğitimcinin verdiği canlı eğitime katılabilirsiniz. Bu eğitimler, etkileşimli olup, sorularınıza anında cevap alabileceğiniz bir yapıdadır.

Bunun için internet bağlantısı olan bir bilgisayar ve söylenenleri duymanızı sağlayacak bir kulaklık olması yeterlidir. Eğer, eğitimcinin sizi duymasını ve/veya görmesini tercih ederseniz, bilgisayarınıza bir mikrofon ve/veya bir webcam (bilgisayar kamerası) bağlı olmalıdır.

EBA Mesleki Eğitime sesli ve görüntülü olarak katılabilir miyim?

Düzenlenen canlı eğitimler, eğitmenin kontrolünde gerçekleştirilir. Eğitmenin uygun gördüğü durumlarda sesli ve görüntülü olarak eğitim içi paylaşım gerçekleştirebilirsiniz.

EBA Üzerinden Mesleki Gelişim Modülü YAPILAN YORUMLAR