Escort Montpellier

EBA Öğretmen Kılavuzu

EBA Öğretmen Kılavuzu

CANLI DERS

Kimler canlı ders oluşturabilir?

Canlı ders sadece okul yöneticileri tarafından oluşturulabilir. Okul yöneticileri; şube, öğretmen ve tarih seçerek canlı dersleri ilgili kişilere atayabilirler. Detaylı bilgi için “Canlı Dersler” sayfasındaki kullanım videolarını izleyebilirsiniz.

“Canlı Dersler” sayfasını kimler görebilir?

“Canlı Dersler” sayfası sadece okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler için aktif durumdadır. Veliler, “Canlı Dersler” sayfasına erişemezler. Velilere, çocuğuna atanmış canlı dersle ilgili bildirim gönderilir.

Canlı ders en fazla kaç şubeye gönderilebilir?

Bir canlı ders oluşturulurken en fazla 6 şube seçilebilir.

En fazla kaç öğrenciye canlı ders gönderilebilir?

Bir canlı ders, en fazla 300 öğrenciye gönderilebilir.

Canlı derse, seçilen öğretmen ve öğrenciler dışında kimler katılabilir?

Bir canlı derse seçilen öğretmen, öğrenci ya da yönetici dışında hiç kimse katılamaz.

Oluşturulan bir canlı ders sonradan güncellenebilir mi?

Evet. Dersin başlamasına 15 dakika kalana kadar okul yöneticileri ders bilgileri ve şubeleri güncelleyebilir ya da oluşturduğu dersi iptal edebilir. Güncelleme işlemini sadece okul yöneticileri yapabilir. Oluşturulan canlı dersin öğretmeni ise değiştirilemez. Dersin öğretmenini değiştirmeniz zorunluysa dersi silip yeni bir ders oluşturmalısınız.

Canlı dersi ne zaman başlatabilirim?

Canlı dersinizi, yöneticinizin belirlediği saatte başlatabilirsiniz. “Başlat” düğmesi, dersiniz aktif olduğu sürece görünecektir. Süresi geçmiş bir ders ise başlatılamaz.

Canlı derse geç kaldım ve dersi vaktinde başlatamadım. Dersim iptal olur mu?

Hayır, olmaz. Dersi başlatmamış olsanız bile öğrencileriniz derse katılabilir.

Öğrencileriniz bu süreçte birbirleri ile iletişim kuramazlar. “EBA Canlı Ders” uygulama ekranında sizin dersi başlatmanızı beklerler. Dersi başlattığınızda, kalan süre boyunca dersinizi yapabilirsiniz.

“Başlat” düğmesine tıkladığımda bağlantı hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?

  • Windows 7 kullanıyorsanız, Windows Update’ten işletim sisteminizin son güncelleştirmelerini denetlemeli ve hepsini yüklediğinizden emin olmalısınız. Güncelleştirmeler sırasında sorun yaşarsanız, Microsoft’un kolay düzeltme çözümleri sunan programını bilgisayarınıza yükleyip tekrar deneyebilirsiniz.

İndir → http://download.microsoft.com/download/0/6/5/0658B1A7-6D2E-474F- BC2C-D69E5B9E9A68/MicrosoftEasyFix51044.msi

  • Antivirüs programı kullanıyorsanız, izinlerini kontrol etmelisiniz. Bazı antivirüs programları, “EBA Canlı Ders”in internet erişimini kısıtlıyor olabilir.
  • Windows güvenlik duvarını kapatmalısınız. Güvenlik duvarı, “EBA Canlı Ders”in internet erişimini kısıtlıyor olabilir. Güvenlik duvarını kapattığınız hâlde sorun yaşamaya devam ediyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamalısınız.
    1. “Windows + R” kısayol kombinasyonuyla açabileceğiniz “Çalıştır” ekranına, “inetcpl.cpl” yazınız ve “Tamam” düğmesine tıklayınız.

2 Açılan penceredeki “Gelişmiş” sekmesine tıklayınız ve listedeki “TLS 1.0 Kullan”, “TLS 1.1 Kullan” ve “TLS 1.2 Kullan” kutucuklarını işaretleyiniz.

3. Tamam düğmesine tıklayıp tekrar deneyiniz.

“EBA Canlı Ders” açılırken sistem hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?

Önce Windows Update’ten işletim sisteminizin son güncelleştirmelerini denetleyiniz ve hepsini yüklediğinizden emin olunuz. Muhtemelen Windows’un eski bir sürümünü kullanıyorsunuz. Bu nedenle bilgisayarınızda bazı dosyalar eksik olabilir. Bunları tamamlamak için Microsoft’un bu tür sorunlar için önerdiği programı kurup tekrar deneyiniz.
İndir → https://aka.ms/vs/16/release/vc_redist.x86.exe

Bu uygulamayı kurmak için bilgisayarınızda yönetici rolünde olmanız gerekir. Eğer uygulamayı kurmakta sorun yaşıyorsanız, bilgisayarınızı edindiğiniz kurumdan destek alabilirsiniz.

“EBA Canlı Ders güncellendi!” uyarısı aldım. Uygulamanın eski versiyonunu silmem gerekir mi?

Gerekmez. Güncel uygulamayı indirip kurulumu tamamlayarak canlı derslerinize devam edebilirsiniz.

Canlı Ders sırasında katılımcılarla ilgili genel ayarları nasıl yapabilirim?

“EBA Canlı Ders” içerisinde katılımcılara tıkladıklarında sağ alttaki “Fazlası” butonuna tıklayarak öğrenciler ile ilgili genel ayarları yapabilirsiniz. Bu ayarlar bütün katılımcıları etkilemektedir.

Ders sırasında herkesin sesini nasıl kapatabilirim?

“EBA Canlı Ders” içerisinde katılımcılara tıkladığınızda, dersteki öğrencileriniz listelenir. Alt menüde yer alan “Herkesin Sesini Aç” ve “Herkesin Sesini Kapat” düğmeleri ile öğrencilerin sesini açıp kapatabilirsiniz.

Sohbet kontrollerini nasıl yapabilirim?

“EBA Canlı Ders” içerisindeki “Sohbet” bölümüne tıkladığınızda, açılan penceredeki üç noktaya tıklayarak sohbet ayarlarını yapabilirsiniz. Bu ayarlar ile öğrencilerinizin kimlerle sohbet edebileceğini ve dosya paylaşımı yapabileceğini belirleyebilirsiniz.

eba sohbet kontrolleri

EBA SAYFAM KULLANIMI

“Sayfam” alanını nasıl kullanırım?

EBA sayfam Kullanımı
EBA Sayfam Kullanımı

EBA da Paylaştığım iletiyi düzenleyebilir miyim?

Paylaştığınız iletiyi düzenleyemezsiniz. Ancak, paylaştığınız iletinin sağ üst köşesinde bulunan menüden “Sil” e tıklayarak silebilirsiniz. Sildiğiniz iletiler paylaştığınız grup sayfalarından da silinir.

EBA da Favorilerime eklediğim iletileri nereden görebilirim?

“Sayfam”ın sağ üst köşesinde bulunan filtreden favorilerinizi seçip sadece favori paylaşımlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

EBA da Tartışmalara nasıl katılabilirim?

Tartışma oluşturulduğunda grubunuzun sayfasına düşer, “Fikrini Yaz” a tıklayarak fikirlerinizi paylaşmaya başlayabilir ya da dosya ekleyebilirsiniz. Ayrıca takvimin altındaki alanda, tüm tartışmaları görebilirsiniz. Öğrencileriniz de tartışma oluşturup gruplarıyla paylaşabilirler.

EBA Oylama sonuçlarına nereden ulaşırım?

Oylama iletisi üzerinden oylama sonuçlarını anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. Oylamayı paylaştığınız gruptaki oy veren grup üyeleri de oylama sonuçlarını görebilirler.

EBA da Nasıl etkinlik oluştururum?

EBA da etkinlik oluşturması

Paylaştığınız etkinliği, süresi dolduğunda “Süresi Doldu” durumunda görüntüleyebilirsiniz.

EBA “Takvim”e nasıl etkinlik eklerim?

“Takvim”e etkinlik ekleme özelliği bulunmamaktadır. “Sayfam”da oluşturduğunuz etkinlikler, takvime otomatik olarak kaydedilir.

EBA da Nasıl puan kazanabilirim?

Sisteme düzenli giriş yaptığınızda, öğrencilerinizle çalışma, sınav, ders listesi, içerik paylaştığınızda, içerik üretimi yaptığınızda, içeriklerde inceleme yaptığınızda, öğretmen arkadaşlarınızla ve öğrencilerinizle iletişim hâlinde olarak eğitsel iş birliği ortamı oluşmasına katkı sağladığınızda puan kazanabilirsiniz.

EBA da “Gönderdiğim Çalışmalar” bölümü nedir?

“Gönderdiğim Çalışmalar” bölümünde, devam eden ya da süresi dolan çalışmalarınız listelenir. Buradan, süresi dolan dijital çalışmalarınızın raporunu hızlı bir şekilde görebilir, yazılı ve sözlü çalışmaların değerlendirmesini yapabilir ya da öğrencilerinizin devam eden çalışmalardaki tamamlama durumunu takip edebilirsiniz.

EBA “Aktif Öğrencilerim” bölümü nedir?

Bu bölümde, dersine girdiğiniz öğrencilerden son 7 gün içerisinde EBA’da en çok vakit geçiren 5 öğrenciyi görebilirsiniz. Bu süre hesaplanırken, öğrencilerin portfolyo, dersler ve sınavlar sayfasındaki içerikleri incelerken ve kütüphane içeriklerini izlerken geçirdikleri süreler dikkate alınır.

EBA’DA GRUPLAR

EBA’da Nasıl şube eklerim?

“Ana Menü”den “Gruplar”a tıklayınız. Açılan sayfada “Şube Ekle” kutusuna
tıkladığınızda, şubenizle ilgili yaptığınız tüm paylaşımları ”Ana Sayfa”nın yanı sıra “Şube” sayfasından da görebilirsiniz. “Üyeler”e tıkladığınızda şubelerde bulunan öğrencilerin listesine ulaşabilirsiniz. “Paylaşımlar”a tıkladığınızda ise şubeyle ilgili yapılan paylaşımları takip edebilirsiniz.

Nasıl grup oluştururum?

“Ana Menü”den, “Gruplar”a tıklayınız. Sonra “Gruplar” sekmesine gidiniz. Açılan sayfada, “Yeni Grup Oluştur” düğmesine tıklamanız gerekmektedir. Grubun adını yazınız. Dilerseniz grubunuzla ilgili açıklama da yazabilirsiniz. Oluşturmak istediğiniz “Grup Tipi”ni seçerek “Sonraki Adım”a tıklayınız. Gruba üye olarak ekleyeceğiniz kullanıcıları da buradan seçerek grup oluşturma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz bir grubu, grup sayfasında sağ üstte bulunan “Grubu Yönet“ menüsünden silebilirsiniz. Grupta yapılan paylaşımlar, Grup ile birlikte herkesin sayfasından silinir.

EBA’da Bir gruba nasıl üye olabilirim?

“Ana Menü”den, “Gruplar”a tıklayınız. Sonra “Grupları Keşfet” sekmesine tıklayarak grup arayabilirsiniz. Ayrıca arama yapmadan da üye olabileceğiniz gruplar listelenecektir. Bir gruptan ayrılmak için, grup sayfasında sağ üstte bulunan “Üyesin” linkinin altındaki “Gruptan Ayrıl”a tıklamanız yeterlidir. Oluşturduğunuz gruplardan da aynı şekilde ayrılabilirsiniz.

“Grup” sayfasında neler yer alır?

Grup ile yaptığınız tüm paylaşımları, “Ana Sayfa”nın yanı sıra bu alandan da görebilirsiniz. Grubu siz oluşturduysanız ve bu grubu silerseniz, grupta yapılan tüm paylaşımlar da silinecektir. Grubu siz oluşturduysanız “Grubu Yönet” e tıklayarak grubu düzenleyebilirsiniz. Yine bu alandan grubu silebilirsiniz. Üyelik durumunuzu bu sayfada sağ üst tarafta “Üyesin” ya da “Üye Ol” ayrımından takip edebilirsiniz. “Paylaşımlar” a tıkladığınızda grupla ilgili yapılan paylaşımları görüntüleyebilirsiniz. “Üyeler”e tıklayarak grup üyelerinin listesine ulaşabilirsiniz.

EBA’da Grup üyelerini nereden görebilirim?

“Grup” sayfasında sol üstte bulunan “Üyeler” linkine tıklayarak grup üyelerinin listesine ulaşabilirsiniz.

Oluşturduğum gruplara kimler üye olabilir?

Kapalı bir grup oluşturduysanız sadece seçtiğiniz kişiler gruba üye olabilecektir. Herkese açık bir grup oluşturduysanız gruba üye olmak isteyen tüm kullanıcılar, üye olarak eklenebilecektir. Öğrencilerin grup oluşturma yetkisi bulunmamaktadır. Ayrıntılı bilgi için “Grup Nasıl Oluşturulur?” yardım sayfasını inceleyebilirsiniz.

EBA Öğretmen Kılavuzu YAPILAN YORUMLAR