Escort Montpellier

EBA Dersler Menüsü Kullanımı

EBA Dersler Menüsü Kullanımı

EBA Dersler Menüsü Kullanımı Hakkında

Milli Eğitim Bakanlığının EBA sisteminde dersler menüsü ile ders içeriklerine ulaşım, ders ekleme veya bir derse içerik oluşturma şeklinde bir çok kullanılan bölümün anlatımının yapıldığı anlatımdır.

EBA “Dersler” sayfası nedir?

“Dersler” sayfası, EBA’da yer alan ders içeriklerin yer aldığı bölümdür. Bu bölümde, bütün sınıf seviyelerine ve derslere ait içerikler MEB müfredat yapısına uygun bir şekilde listelenir. Seçilen sınıf seviyesindeki bir dersin sayfasında dersin üniteleri, kitabı, yazılı soruları, uygulamaları, kütüphane içerikleri ve ünite testleri yer alır.

Ünitelerin içinde ise konuları ve alt konuları görebilirsiniz. Dilerseniz “Tüm Dersler” düğmesine tıklayarak farklı okul türlerine ait ders içeriklerine de erişebilirsiniz.

Bir konu sayfasına kendi içeriklerimi ekleyebilir miyim?

Bir konuya ait eklemek istediğiniz içerikleri, size ait içerikler bölümüne ekleyebilirsiniz.

Bunun için “İçerik Ekle” düğmesine tıklayıp, açılan pencereden eklemek istediğiniz içerik türünü seçmelisiniz. Bu bölüme video, doküman, görsel, etkileşim ve ses ekleyebilirsiniz.

EBA “Sıralı Anlatım” nedir?

“Sıralı Anlatım”da, bir alt konuya ait içerikler öğrenme sürecine uygun bir şekilde sunulur. Konu anlatımları, alıştırmalar, özet dokümanları ve tarama testlerinin yer aldığı sıralı anlatımları, liste olarak kaydedebilir ya da çalışma olarak öğrencilerinize gönderebilirsiniz.

EBA da Nasıl liste oluşturabilirim?

Sıralı anlatımları hazır liste hâline getirmek için “Liste Olarak Kaydet”e tıklayınız.

İstediğiniz bir içeriği listeye eklemek içinse objenin yanındaki “Listeye Ekle” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Açılan pencerede daha önce oluşturduğunuz listeleriniz varsa, içerik seçtiğiniz listeye doğrudan eklenir. İçeriği yeni oluşturacağınız bir listeye eklemek için “Yeni Liste Ekle”ye tıklayınız. “Yeni Liste Oluştuma” ekranında, gerekli bilgileri girdikten sonra içeriğiniz yeni listenize eklenir.

EBA da Listelerimi çalışma olarak gönderebilir miyim?

Eba da listelerinizi öğrencilerinize çalışmalar şeklinde gönderebilirsiniz. Listeler alanında, istediğiniz listenin en sağında bulunan menüden “Çalışma Gönder”i seçerek listelerinizi çalışma olarak gönderebilmeniz mümkündür.

Çalışma olarak göndermek istediğiniz objenin üzerinde bulunan “Gönder” düğmesine tıklayınız.

Çalışmayı göndermek istediğiniz grupları veya sınıfları seçiniz. Çalışmanın başlangıç ve bitiş saatlerini belirleyip “Devam Et” düğmesine tıklayınız. Çalışmanın adını yazıp ders seçimini yapınız. Dilerseniz açıklama yazabilirsiniz. “Gönder” düğmesine tıkladığınızda çalışmanız gönderilecektir.

EBA Dersler Menüsü Kullanımı YAPILAN YORUMLAR